Świetliki dachowe Zadaszenie poliwęglanowe Daszek poliwęglanowy Poliwęglan
ŚWIETLIKI DACHOWE
  • doradztwo
  • produkcja
  • montaż
ZADASZENIA POLIWĘGLANOWE
  • łukowe
  • płaskie
  • markizy
DASZKI NAD WEJŚCIE
  • poliwęglanowe
  • aluminiowe
  • lekkie
POLIWĘGLAN
  • płyty
  • komorowe
  • lite

Świetliki dachowe otwierane czyli klapy przewietrzające

Od kiedy wyjątkowo ciepły poliwęglan stał się wypełnieniem świetlików dachowych to w okresie upałów we wnętrzu niektórych obiektów pojawia nam się nadmiar ciepła.

Dzieje się to na skutek oddziaływania promieniowania podczerwonego które przedostaje się poprzez warstwę poliwęglanu do wnętrza obiektu i tam już zostaje uwięzione podnosząc tym samym temperaturę w środku. Wspomniane zjawisko doskonale dogrzewa nam obiekt w okresie od jesieni przez zimę do wiosny, to jednak w okresie upalnych gorących dni zaczyna być dla użytkowników problematyczne. Najpopularniejszy i zarazem najbardziej wydajnym i ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie elementów uchylnych w świetlikach jak i też o ile warunki techniczne na to zezwalają otwieranie całych świetlików. Na skutek przedostawania się snopa światła poprzez świetliki dachowe do środka hali wymuszony jest w jego obrębie grawitacyjny ruch ciepłego ciepłego powietrza w górę. Powstaje naturalny komin który pociąga ze sobą w górę cieplejsze powietrze. Jeżeli w świetliku będzie zamontowana klapa przewietrzająca to cieplejsze powietrze bardzo łatwo znajdzie ujście przez tak naturalnie utworzony kanał. Warunkiem prawidłowego działania jest dostarczenie do obiektu świeżego czynnika od spodu, poprzez chociażby otwarcie okien w dolnej części obiektu. Dobierając klapy przewietrzające w świetlikach powinniśmy uwzględnić następujące czynniki i założenia na podstawie których postaramy się sami Państwu dobrać najlepsze rozwiązanie techniczne oraz cenowe.

  • Wymiary jakie posiadają świetliki dachowe
  • Kąt pochylenia dachu
  • Wysokość hali
  • Rodzaj prowadzonej działalności
  • Powierzchnia ewentualnych okien

Projektując świetliki dachowe zaopatrzone w klapy przewietrzające powinno się zwrócić uwagę na kierunek najczęściej występujących wiatrów, by sposób otwierania klap przewietrzających kierować w taki sposób żeby strona uchylana kierowana była z wiatrem, nie zaś pod wiatr. Jest to o tyle ważne że z klapy uchylonej z wiatrem łatwiej będzie „wyciągnąć zużyte powietrze” na skutek powstania podciśnienia, niż ustawionej pod wiatr gdzie powietrze będzie wtłaczane do środka.

Kolejnym czynnikiem jest wielkość jaką powinny mieć klapy przewietrzające.

Stanowczo odradzamy stosowania klap zbyt wielkich ponieważ klapy o zbyt dużej powierzchni będą bardziej podatna na uszkodzenia wynikające z działania wiatru.

Nie chcąc zaś dopuścić do jej uszkodzenia zmuszeni będziemy do jej zamykania podczas silniejszych podmuchów wiatru, to zaś sprawi że wydajność klapy przewietrzającej drastycznie spadnie. Stosowanie zbyt dużych klap przewietrzających wiąże się także z większymi kosztami ich wytworzenia, szczególnie że klapy te będą wymagały nie tylko mocniejszych a także niejednokrotnie podwójnych siłowników. Cenę podwyższa także wymóg by siłowniki były synchroniczne. Ponieważ w przeciwnym wypadku awaria lub zatrzymanie jednego siłownika nie przerwie pracy drugiego, to zaś doprowadzi do zwichrowania i w konsekwencji do uszkodzenia tak samej klapy jak i obydwu siłowników a nierzadko i samej konstrukcji świetlika.

Za najbardziej optymalne uważamy klapy przewietrzające o wymiarach szerokość około 1000mm i długości po krzywiźnie łuku 2000- 2300mm zaopatrzone w jeden siłownik elektryczny.

Kąt otwierania klapy przewietrzającej nie powinien być zbyt wielki, ponieważ zbyt wysoko postawiona klapa przewietrzająca nie spowoduje większej wymiany powietrza niż klapa uchylona o wartość około 300-400mm, ponadto tak jak pisaliśmy powyżej zbyt wysoko otwarte klapy są bardziej podatne na uszkodzenia wynikające z działania wiatru. W naszym artykule umieszczonym w rozdziale poświęconym poradom technicznym podaliśmy przykład tak uszkodzonej klapy.

Świetlik dachowy doświetla centralnie stanowiska pracy
fot. Świetlik dachowy doświetla centralnie stanowiska pracy oraz zapewnia cyrkulację powietrza poprzez klapy wentylacyjne
1. Świetliki dachowe zaopatrzone w klapę przewietrzającą
fot. 1. Świetliki dachowe zaopatrzone w klapę przewietrzającą
2. Świetlik dachowy stanowący pasmoświetle zaopatrzonyw klapy przewietrzające
fot. 2. Świetlik dachowy stanowiący pasmo świetle zaopatrzony w klapy przewietrzające
3. Klapa przewietzająca powinna byćumieszczona centralnie w szczytowym punkcie świetlika dachowego
fot. 3. Klapa przewietrzająca powinna być umieszczona centralnie w szczytowym punkcie świetlika dachowego
4. naświeta dachowe zaopatrzone w klapę przewietrzającąpomagają utrzymać wewnętrzu obiektu odpowednią temperaturęoraz mikroklimat
fot. 4. naświetla dachowe zaopatrzone w klapę przewietrzającą pomagają utrzymać we wnętrzu obiektu odpowiednią temperaturę oraz mikroklimat

Czujka pogodowa – czyli czujka wiatrowo-deszczowa

Pozostawienie otwartej klapy podczas silnego wiatru lub deszczu może spowodować poważne szkody, zniszczeniu mogą ulec klapy przewietrzające, świetliki dachowe a także znajdujący się w okolicy ludzie i sprzęty. Chcąc się ustrzec przed takimi zagrożeniami należy klapy przewietrzające jak najszybciej zamknąć. W praktyce jednak najczęściej zapomina się o takim działaniu. W takim przypadku możemy zamontować urządzenie które za nas będzie pamiętało o takiej konieczności – taki czujnikiem jest czujka pogodowa która składa się z dwóch zintegrowanych ze sobą czujników. Jednym z nich jest czujka wiatrowa, drugim czujka deszczowa. Zarówno w momencie pojawienia się silnego wiatru jak i podczas opadu deszczu – czujnik wysyła sygnał do centrali sterującej, ta zaś wysyła impuls do siłowników elektrycznych wymuszając zamknięcie klap.

Po ustaniu silnego wiatru lub po ustaniu deszczu możemy ponownie otworzyć klapy przewietrzające. Oferowane przez nas czujki są w stanie obsługiwać do 18 klap przewietrzających, zaś przy założeniu odpowiednich przetworników nawet więcej.

Należy pamiętać jednak o tym że nie mając zamontowanej czujki nie będziemy mogli dochodzić swoich praw przed dostawcą świetlików w przypadku uszkodzeń spowodowanych przez deszcz czy też wiatr.