Świetliki dachowe Zadaszenie poliwęglanowe Daszek poliwęglanowy Poliwęglan
ŚWIETLIKI DACHOWE
  • doradztwo
  • produkcja
  • montaż
ZADASZENIA POLIWĘGLANOWE
  • łukowe
  • płaskie
  • markizy
DASZKI NAD WEJŚCIE
  • poliwęglanowe
  • aluminiowe
  • lekkie
POLIWĘGLAN
  • płyty
  • komorowe
  • lite

Płyty poliwęglanowe

Płyty poliwęglanowe komorowe

poliwęglan komorowy

Poliwęglanowe płyty komorowe ze względu na swoją niewielką wagę, dobrą izolację termiczną oraz bardzo dobre właściwości mechaniczne doskonale nadają się do produkcji doświetleń dachowych, okien przemysłowych i zadaszeń. Z powodzeniem zastępują stare, ciężkie i podatne na uszkodzenia świetliki dachowe ze szkła zbrojonego, powodując że cała konstrukcja świetlika jest kilka rzędów wielkości lżejsza, bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, zdecydowanie lepiej znosząca warunki atmosferyczne, oszczędzając energię cieplną.

Dostępny jest szeroki przedział grubości płyt od 4 do ponad 40mm, z różną ilością komór, czyli cienkich poziomych i pionowych warstw tworzących puste przestrzenie dzielące płytę na komory. Grubość i ilość komór przekłada się praktycznie na stopień izolacji cieplnej, im grubsza i im posiada więcej komór tym płyta zapewnia lepszą termoizolację i nieco mniejszą przezroczystość. Płyty dostępne są standardowo w wymiarach 2,1m x 6m lub 7m, przy czym komory biegną wzdłuż długiej krawędzi.

Nieco droższym rodzajem płyt komorowych są panele, w których wyprofilowane krawędzie na zasadzie pióro – wpust pozwalają na łączenie ich bez użycia profili łączących. Znajdują one zastosowanie w miejscach, gdzie należy przeszklić ściany, dachy oraz inne powierzchnie bez widocznych łączeń. Płyty panelowe będą wtedy odporniejszym na uszkodzenia zamiennikiem szkła. Standardowo produkowane są jako wielokomorowe płyty o wymiarach to 0,5m x 6m i grubości 30mm - 40mm.

Płyty poliwęglanowe lite

poliwęglan lity

Mają konsystencję wizualnie podobną do szkła, jednak wielokrotnie przewyższają je właściwościami mechanicznymi. Poliwęglan lity w porównaniu do szklanych szyb jest dwukrotnie lżejszy, o 200 razy odporniejszy na udary, przy tym zdecydowanie łatwiej poddaje się obróbce mechanicznej. Choć w porównaniu z płytami komorowymi mniej izoluje termicznie i jest znacznie droższy, jednak stanowi świetny zamiennik szkła w sytuacjach kiedy prócz przezroczystości wymagana jest odporność mechaniczna. Dostępny w taflach 2,05m x 3,05m jako przezroczysty, mleczny a także przydymiony (przezroczysty brąz), jest dobrym materiałem na ekrany akustyczne, osłony, boksy czy eleganckie zadaszenia i daszki.

Dodatkowe informacje

Płyty poliwęglanowe, zarówno lite jak i komorowe, montowane na zewnątrz muszą być zwrócone filtrem zabezpieczającym przed promieniami UV w stronę słońca. Nieprawidłowe zamontowanie takiej płyty może spowodować już po paru latach jej zżółknięcie a ostateczne degradację i zniszczenie. W handlu znajdują się płyty powlekane powłoką zabezpieczającą przed promieniami UV zarówno jednostronnie jak i dwustronnie, oznaczone odpowiednio na pokrywającej powierzchnie folii nylonowej.

Płyty poliwęglanowe mogą być łatwo cięte zarówno piłką ręczną jak i mechaniczną. W przypadku cięcia płyt komorowych wloty komór należy dokładnie wyczyścić usuwając opiłki sprężonym powietrzem oraz zabezpieczyć przed wniknięciem kurzu i drobnoustrojów zalepiając taśmą samoprzylepną litą lub paroprzepuszczalną.

Płyty można też wyginać w określonych granicach, mając na uwadze aby nie przekroczyć minimalnego promienia gięcia, w zależności od grubości płyty, tworząc tym samym konstrukcje łukowe.

Płyty poliwęglanowe występują w różnych kolorach, jednak do budowy świetlików dachowych i pasm świetlnych najczęściej stosowane są płyty bezbarwne, tak zwany kryształ oraz płyty mleczne tzw. opal, tym samym są one najłatwiej dostępne.

Mając na uwadze najkorzystniejsze rozwiązania oferujemy naszym klientom płyty poliwęglanowe najlepszych światowych producentów takich jak firma Bayer (marka Makrolon) czy SABIC (marka Lexan). Płyty poliwęglanowe stosowane do budowy świetlików i pasm świetlnych posiadają aprobaty Instytutu Techniki Budowlanej, w których potwierdzono ich wysoką jakość przy tworzeniu poziomych i pionowych przegród budowlanych. Zostały tam sklasyfikowane w zakresie rozprzestrzeniania ognia przez dachy jako słabo rozprzestrzeniające SRO, w zakresie rozprzestrzeniania ognia przez ściany jako nierozprzestrzeniające NRO oraz jako niezapalne, niekapiące i nieodpadające pod wpływem ognia.