Świetliki dachowe Zadaszenie poliwęglanowe Daszek poliwęglanowy Poliwęglan
ŚWIETLIKI DACHOWE
 • doradztwo
 • produkcja
 • montaż
ZADASZENIA POLIWĘGLANOWE
 • łukowe
 • płaskie
 • markizy
DASZKI NAD WEJŚCIE
 • poliwęglanowe
 • aluminiowe
 • lekkie
POLIWĘGLAN
 • płyty
 • komorowe
 • lite

Montaż świetlika dachowego we własnym zakresie

Aby samemu zainstalować poliwęglanowo-aluminiowe świetliki z dostarczonych przez nas półproduktów wystarczy podstawowa wiedza monterska oraz komplet kilku powszechnie dostępnych narzędzi. Zestaw montażowy składa się z kilku typów profilów aluminiowych, wkrętów i śrub, uszczelek, płyt poliwęglanowych, taśmy paroprzepuszczalenej i litej oraz łączników a także opcjonalnej podstawy z blachy ocynkowanej, łącznika podstawy, ewentualnego docieplenia podstawy. Nasza firma oferuje te elementy z dokładnym opisem i instrukcją. Jeśli chodzi o narzędzia, będziemy musieli wyposażyć się w; szlifierkę kątową, wyrzynarkę, wiertarkę, wkrętarkę i klucz oczkowy.

Wykonanie podstawy

Pracę zaczynamy od wykonania stabilnej podstawy pod świetlik. Najprościej w tym przypadku wykorzystać blachę stalową ocynkowaną wygiętą w kształt litery C, którą pos skręceniu mocujemy wkrętami do konstrukcji dachu tak, aby ponad połać dachu wystawała minimum 20cm co zapewni dobry odpływ wody i śniegu. Należy zwrócić uwagę aby przekątne podstawy były równe by dalszy proces montażu przebiegał bez problemów. Konstrukcję podstawy wzmacniamy mocując w jej narożnikach blaszane kątowniki za pomocą blachowkrętów. W przypadku długich i wysokich podstaw oraz świetlików w miejscach, gdzie występują wysokie skoki ciśnienia możemy dodać rozpórki do podstawy, zależnie od warunków, zazwyczaj w odległości 3m od siebie i czoła świetlika.

podstawa świetlika dachowego z blachy stalowej ocynkowanej
fot. podstawa świetlika dachowego z blachy stalowej ocynkowanej

Powstałą w ten sposób podstawę w razie konieczności możemy docieplić ograniczając migrację ciepła. Do tego celu można użyć styropianu lub twardej (ale nigdy miękkiej) wełny. Częściej sięga się po styropian, ponieważ dodatkowo usztywnia podstawę. Wszelkie szczeliny uzupełniamy pianką poliuretanową.

W dalszej kolejności zamykamy i uszczelniamy naszą podstawę papą lub obróbkami blacharskimi z blachy aluminiowej, powlekanej lub tytanowo-cynkowej. Górną część należy odizolować, uszczelnić i można przejść do następnego etapu.

Montaż aluminiowej konstrukcji świetlika

W tym miejscu zajmujemy się profilami bocznymi, które należy połączyć w całość z podstawą wkrętami samowiertnymi. Następnie wkręcamy kątowniki. Zaznaczamy rozmieszczenie elementów łączących dolnych i je montujemy. Ich rozmieszczenie musi być dopasowane do płyt poliwęglanowych.

Teraz możemy zająć się profilami podstawy czołowej ścianki świetlika, gdzie musimy stworzyć kilka otworów odwadniających w spodniej części. Następnie montujemy płytę poliwęglanową. Jak już wcześniej było wspomniane, poliwęglan przepuszcza promienie słoneczne ale nie jest na nie odporny. Dlatego płyta poliwęglanowa musi być zwrócona powierzchnią pokrytą filtrem UV w stronę słońca. Podczas montowania, folia zabezpieczająca płyty powinna zostać na swoim miejscu, można jedynie podwinąć ją o około 10 cm, gdzie przeszkadza w montowaniu. Po czym możemy wsunąć uszczelki przy pomocy klucza oczkowego. Montujemy przeszklenie ścianki czołowej i ewentualnie przeszklenie pionowe, następnie zamykamy ściankę czołową używając profilu i mocujemy śrubami dociskowe listwy.

połączenie płyt poliwęglanowych profilami aluminiowymi z uszczelką epdm
fot. połączenie płyt poliwęglanowych profilami aluminiowymi z uszczelką epdm
mocowanie płyty poliwęglanowej w profilu bocznym wraz z uszczelką
fot. mocowanie płyty poliwęglanowej w profilu bocznym wraz z uszczelką

Po skończonej pracy, kiedy mamy pewność, że wszystko zostało złożone, możemy ściągnąć folie ochronne. Zrzucenie folii ochronnej jest równoznaczne z zakończeniem pracy. Jednocześnie nie powinno się zostawiać foli na świetliku zbyt długo, bo może się stopić ze świetlikiem i go zniszczyć.

fragment świetlika dachowego - połączenie poliwęglanu z profilami aluminiowymi
fot. fragment świetlika dachowego - połączenie poliwęglanu z profilami aluminiowymi

Na koniec warto posprzątać wszelkie pozostałości pracy; resztki materiału, kurz i odłamki, aby nie uszkodziły dachu i świetlika. Folie należy zabrać z powierzchni dachu, ponieważ mogą dostać się do rynien i je zapchać.

Gotowego świetlika nie trzeba specjalnie konserwować. Kiedy się zabrudzi wystarczy przemyć go delikatnym detergentem, który nie wejdzie w reakcje z poliwęglanem, aluminium, uszczelkami lub innymi elementami świetlika