Świetliki dachowe Zadaszenie poliwęglanowe Daszek poliwęglanowy Poliwęglan
ŚWIETLIKI DACHOWE
  • doradztwo
  • produkcja
  • montaż
ZADASZENIA POLIWĘGLANOWE
  • łukowe
  • płaskie
  • markizy
DASZKI NAD WEJŚCIE
  • poliwęglanowe
  • aluminiowe
  • lekkie
POLIWĘGLAN
  • płyty
  • komorowe
  • lite

Świetliki dachowe łukowe

poliwęglanowy świetlik łukowy

Przez prawie ponad 150 lat świetliki dachowe na dachach praktycznie nie zmieniały swoich kształtów, nie zmieniał się też specjalnie materiał z którego były wykonywane. Wypełnienie stanowiło szkło, na początku zwykłe, następnie zbrojone. Pierwsze ramy świetlików wykonywane były z żeliwa następne zaś ze stali.

Pojawienie się poliwęglanu i upowszechnienie w budownictwie nastąpiło pod koniec lat siedemdziesiątych – i co ciekawe dopiero wówczas gdy producenci nauczyli się skutecznie zabezpieczać jego powierzchnię przed promieniowaniem UV zaczęto wykorzystywać go na masową skalę. Na początku ochrona przed promieniowaniem następowała poprzez nalepienie na poliwęglan folii ochronnej, jednak zabieg ten nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.

Dopiero współwytłaczanie poliwęglanu razem z ochronnym akrylem umożliwiło stosowanie jego dużą ilość w budownictwie. Najciekawszymi właściwościami jaką posiada poliwęglan są wytrzymałość, bardzo dobra izolacyjność termiczna, przepuszczalność światła oraz możliwość gięcia na zimno. Ostatnia ze wspomnianych cech umożliwiła tworzenie świetlików łukowych. To właśnie świetliki dachowe łukowe spowodowały przełom w sposobie doświetlania dachów oraz wykonywania zadaszeń. Łukowy kształt świetlika jest elementem samonośnym, do wykonania którego nie potrzebne są drogie i skomplikowane profile, ponadto nie jest wymagane wykonywanie kosztownej i pracochłonnej i często sprawiającej problem szczelności kalenicy. Te cechy sprawiają że świetliki dachowe o tym kształcie są niewspółmiernie lżejsze od swoich stalowo szklanych poprzedników, do ich wykonania zużyjemy zdecydowanie mniej materiałów oraz poświęcimy mniej czasu i pieniędzy. Właśnie fakt że do wytworzenia naświetli łukowych potrzeba tak niewiele materiału pozwala sięgnąć bo bardzo trwały metal jakim jest aluminium. W praktyce w zdecydowanej większości przypadków aluminium jako elementy konstrukcji świetlika wychodzi dużo taniej. Odpada konieczność konserwacji, co w przypadku robót prowadzonych na dachu jest wyjątkowo uciążliwe.

świetlik dachowy w hali produkcyjnej

Świetliki o kształcie łuku okażą się po prostu tańsze, zarówno przy ich wykonywaniu jak i podczas remontów czy też prac naprawczych. Ponadto należy dodać że świetliki takie będą także zdecydowanie cieplejsze - ponieważ będą posiadały mniejszą powierzchnię wychładzania w stosunku do świetlików dwuspadowych. Kluczem do prawidłowego wykonania świetlików łukowych jest odpowiednio dobrany system profili aluminiowych, oraz gruntowna wiedza na temat zależności pomiędzy zastosowanymi materiałami. Profile do poliwęglanu powinny posiadać wystarczającą ilość miejsca do rozszerzania oraz kurczenia występującego podczas różnic temperatury, w przeciwnym przypadku świetlik utraci szczelność, płyty zaś będą miały tendencję do wypadania. Profile do poliwęglanu powinny posiadać specjalne gniazda w których osadzone będą uszczelki EPDM. Brak uszczelek w świetlikach dachowych spowoduje przecieki, ponadto przyspieszy proces zapychania odwodnień co generuje następne również przecieki. Mając na uwadze wszystkie czynniki które decydują o skutecznym działaniu świetlików stworzyliśmy własne zastrzeżone w Urzędzie Patentowym profile oraz inne rozwiązania które spełniają wszystkie omawiane powyżej założenia i są wynikiem naszej wieloletniej pracy. To właśnie nasze doświadczenie sprawia że nasze świetliki łukowe są bardzo łatwe w montażu oraz trwałe. Poprzez to że bazujemy w większości na krajowych surowcach możemy nasze wyroby sprzedawać w bardzo atrakcyjnych cenach. Na każdym etapie kontaktu staramy się swoim klientom służyć poradami starając się w taki sposób dobrać by zapewniały one jak najbardziej optymalne światło.

Niedobór światła sprawi że obiekty będziemy musieli doświetlać światłem sztucznym w dzień, natomiast w przypadku nadmiernego doświetlenia w w okresie letnim może nastąpić efekt cieplarniany lub efekt olśnienia słonecznego.

świetlik dachowy łukowy