Świetliki dachowe Zadaszenie poliwęglanowe Daszek poliwęglanowy Poliwęglan
ŚWIETLIKI DACHOWE
  • doradztwo
  • produkcja
  • montaż
ZADASZENIA POLIWĘGLANOWE
  • łukowe
  • płaskie
  • markizy
DASZKI NAD WEJŚCIE
  • poliwęglanowe
  • aluminiowe
  • lekkie
POLIWĘGLAN
  • płyty
  • komorowe
  • lite

Podstawy pod świetliki dachowe

Podstawy z blachy stalowej ocynkowanej

Prawidłowo ukształtowana przez nas  skośna podstawa świetlika dachoweg

W przypadku obiektów nowych najpopularniejszym materiałem do wykonania podstaw jest prefabrykowana blacha ocynkowana od grubości 1,5mm wzwyż. Grubość blachy oraz wysokość podstaw dobieramy w zależności od wymiarów świetlika jak i na podstawie wymienionych w poprzednim rozdziale wskazówek. Podstawy świetlikowe z blachy ocynkowanej są bardzo łatwe w montażu pod warunkiem że zostały wykonane w odpowiednim kształcie. Szerokość podstaw powinna być zbliżona do grubości docieplonego pokrycia dachowe w danym obiekcie – w praktyce jest to zazwyczaj nie mniej niż 100mm Podstawy z blachy ocynkowanej docieplamy styropianem lub twardą prasowaną wełną mineralną. Powinno się unikać stosowania miękkiej wełny mineralnej z powodu tendencji do osiadania po upływie czasu, powstaną nam w ten sposób mostki termiczne przez które będą uciekały znaczne ilości ciepła. Ponadto miejsca te będą mogły mieć tendencję przemarzania w okresie zimowym.

Świetliki dachowe - łączenie podstawy za pomocą blach
Świetliki dachowe podlegają wymianie

Podstawy z drewna

Elementy drewniane stanowią najbardziej naturalne materiały konstrukcyjny dachu, będące także elementami znakomite właściwości izolacyjne, ponadto drewno zawsze będzie stanowiło niekwestionowaną naturalną ozdobę każdego obiektu.

Elementy drewniane bardzo ładnie się komponują na podstawach drewnianych – szczególnie że są one przez świetliki dachowe oświetlane co dodatkowo podkreśla ich urodę. Warunkiem wykorzystania drewna jako podstawę świetlika musi być jego wysoka jakość oraz odpowiednia wilgotność uniemożliwiająca jakąkolwiek deformację w miarę upływu czasu. Mieliśmy do czynienia z wieloma obiektami gdzie elementy drewniane świetlika doskonale harmonizowały z całością obiektu. Żeby jednak takie warunki zostały spełnione trzeba zaopatrzyć się w dobrej klasy materiał. Jeżeli nie mamy takiej gwarancji to możemy się spodziewać że drewno zacznie pracować i może doprowadzić do uszkodzenia rozszczelnienia lub całkowitego zniszczenia świetlików i podstaw. Zaletą podstaw z drewna oprócz walorów estetycznych jest także wysoka wytrzymałość, jak i brak konieczności jej docieplenia.

Jeżeli nie mamy pewności co do jakości drewna warto sięgnąć po nieco droższe lecz bardzo efektowne rozwiązania jakim jest dobrej klasy drewno klejone – stosując je uzyskujemy niepowtarzalny klimat mając pewność że drewno to nie będzie nam pracowało. Jeżeli mamy nieco ograniczony budżet to podstawy świetlika możemy wykonać też z kilku warstw płyt OSB.

Podstawy betonowe oraz murowane z cegieł - wykorzystanie istniejących podstaw

remont świetlika - część podstwy zostanie wykorzystana ponownie

W zasadzie relikt z przeszłości – jeżeli podstawy są w kiepskim stanie – najlepiej je zdemontować i zastąpić nowymi z blachy lub drewna. Betonowe lub ceglane podstawy posiadają olbrzymią masę i w niektórych przypadkach ich demontaż powoduje znaczne odciążenie dachu, poprawiając jego statykę. Demontaż jakichkolwiek elementów powinien być poprzedzony konsultacjami z konstruktorem i w razie potrzeby także z odpowiednimi urzędami.

Jeżeli wylewana z betonu lub murowana podstawa zachowała się w dobrym stanie i nie stanowi zbytniego obciążenia dla dachu, warto ją pozostawić. W zależności od tego jakie będą zastosowane świetliki dachowe należy ją ewentualnie podnieść oraz koniecznie od strony zewnętrznej ocieplić. Na docieplone od zewnętrznej strony podstawy wywijamy papę względnie zakładamy obróbkę blacharską. Zalecamy by świetliki dachowe u podstawy miały obróbki blacharskie wykonane z materiałów bardziej odpornych na korozję – najlepiej z blachy tytanowo-cynkowej. Pozwoli to w przyszłości zaoszczędzić czas oraz środki podczas naprawy lub remontu podstawy świetlika dachowego. Zazwyczaj po upływie kilkunastu lat korozji ulega obróbka blacharska pod świetlikiem, świetlik zaś pozostaje w dobrym stanie. Chcąc wymienić skorodowaną blachę zmuszeni jesteśmy do niej dojść – to zaś wiąże się z demontażem i ponownym montażem całego świetlika. Wystarczy tylko w miejscu najbardziej newralgicznym po obwodzie świetlika założyć odpowiednio ukształtowany kątownik z blachy tytanowo-cynkowej. Nie powinno nam to zbytnio podnieść kosztów inwestycji, natomiast okaże się bardzo przydatne jeżeli będziemy musieli wymienić jakiś fragment obróbek blacharskich.